close
تبلیغات در اینترنت
«تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟
loading...

dzk

خبرگزاري آريا – وب‌سايت روزياتو: اگر اکنون در حال خواندن اين متن با استفاده از گوشي، لپ تاپ و يا تبلت خود هستيد، احتمالا براي مسلط شدن بر متن گردن خود را به سمت جلو خم کرده ايد. محققان به اين وضعيت به اصطلاح تِکست نِک (text neck) يا همان «گردن در وضعيت پيام دادن» مي گويند. اين حالت مي تواند دردهايي را در ناحيه گردن، شانه ها و ستون فقرات به وجود آورد. به طور متوسط سر انسان حدود ۴٫۵ کيلوگرم وزن دارد. تصورش را بکنيد که يک توپ بولينگ حدود ۵ کيلوگرمي را روي يک چوب قرار داده ايد. تا مادامي…

«تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟


«تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟


خبرگزاري آريا – وب‌سايت روزياتو: اگر اکنون در حال خواندن اين متن با استفاده از گوشي، لپ تاپ و يا تبلت خود هستيد، احتمالا براي مسلط شدن بر متن گردن خود را به سمت جلو خم کرده ايد. محققان به اين وضعيت به اصطلاح تِکست نِک (text neck) يا همان «گردن در وضعيت پيام دادن» مي گويند. اين حالت مي تواند دردهايي را در ناحيه گردن، شانه ها و ستون فقرات به وجود آورد.

با عارضه عصر تکنولوژي موسوم به «تِکست نِک» و راه هاي پيشگيري از آن آشنا شويم

به طور متوسط سر انسان حدود ۴٫۵ کيلوگرم وزن دارد. تصورش را بکنيد که يک توپ بولينگ حدود ۵ کيلوگرمي را روي يک چوب قرار داده ايد. تا مادامي که اين توپ در وضعيت صافي قرار گرفته چوب به سمت ديگري منحرف نمي شود و مشکلي بوجود نمي آيد اما درست زماني که توپ را به سمت جلو متمايل کنيد، چوب کج و حتي ممکن است شکسته شود.

زماني که جسم سنگيني بر روي اهرمي نازک و ظريف سوار شده، مي تواند باعث به وجود آمدن فشار بيشتري بر روي آن شود.

در مطالعه اي که نتايج آن در مجله بين المللي «تکنولوژي جراحي» به چاپ رسيد، وضعيت فشاري را که سر به ستون فقرات وارد مي آورد مورد بررسي قرار گرفت. با تنها ۱۵ درجه خم شدن به سمت جلو چيزي معادل ۱۲ کيلوگرم فشار به ستون فقرات گردني و ماهيچه هايي که از آنها محافظت مي کنند وارد مي آيد.

هرچقدر ميزان خم شدن به جلو افزايش پيدا کند متعاقب آن اين فشار نيز بيشتر خواهد شد.

خم شدن ۳۰ درجه اي به سمت جلو معادل ۱۲ کيلوگرم فشار بر ستون فقرات

خم شدن ۴۵ درجه اي به سمت جلو معادل ۲۲ کيلوگرم فشار بر ستون فقرات

خم شدن ۶۰ درجه اي به سمت جلو معادل ۲۷ کيلوگرم فشار بر ستون فقرات

تمام اين فشارها مي توانند منجر به درد و کشيدگي هاي عضلاني هم شوند. شکي نيست که اکنون که در حال خواندن اين نوشته هستيد نيز اندکي فشار را روي شانه ها و گردن خود احساس مي کنيد.

به کمک تکنولوژي با «تِکست نِک» مبارزه کنيد

با عارضه عصر تکنولوژي موسوم به «تِکست نِک» و راه هاي پيشگيري از آن آشنا شويم

چندان اهميتي ندارد که از چه روشي به جنگ با اين پديده مي رويد اما مهم است که اين کار را انجام دهيد.

به عنوان مثال اپليکيشن هايي چون text neck indicator lite زماني که فاصله مناسب را رعايت نکنيد به شما هشدار مي دهد. نشانگر قرمزي به شما مي گويد که صاف بنشينيد و اگر نشانگر به رنگ سبز بود بدان معناست که وضعيتي را که براي نشستن انتخاب کرده ايد مناسب است.

چنين اپليکيشن هايي بهترين وضعيت سر و گردن را به شما در هنگام استفاده از گوشي هاي همراه تان نشان مي دهد و بسياري از افراد از استفاده از آنها ابراز رضايت مي کنند.

يکي ديگر از عوامل موثر در مبارزه با پديده «تِکست نِک» فعاليت هاي بدني و خصوصا کششي است. اپليکيشن headup همانند نمونه قبلي مي تواند هشدارهايي را در مورد وضعيت قرار گرفتن شما به همراه داشته باشد. همچنين تمرين هايي مخصوص ماهيچه هاي گردن را نيز به شما آموزش مي دهد.

اگر هم علاقه چنداني به استفاده از چنين اپليکيشن هايي را نداريد بهتر است از تمرين ها و فعاليت هاي ورزشي کمک بگيريد. پروفسور «آرمين تهراني» استاديار باليني دانشکده پزشکي «مونت سيناي» پيشنهاد مي کند که تايمر تلفن همراه خود را به کار انداخته و هر يک ساعت يک بار به انجام حرکات کششي بپردازيد. براي اين کار از google calendar goals هم مي توانيد استفاده کنيد.

در اينجا به چند نمونه از تمرين هايي که به بهبود وضعيت «تِکست نِک» کمک مي کند خواهيم پرداخت:

۱- صاف بنشينيد يا بايستيد.

۲- سر را به سمت شانه راست متمايل کرده و به مدت ۱۵ تا ۳۰ ثانيه در همان حالت نگه داريد.

۳- سر را به گونه اي حرکت داده و پايين آوريد که چانه قفسه سينه را لمس کند و بين ۱۵ تا ۳۰ ثانيه در همان حالت باقي بمانيد.

۴- سر را به سمت شانه چپ حرکت داده و در اين حالت نيز بين ۱۵ تا ۳۰ دقيقه متوقف شويد.

۵- سر را به سمت عقب و تا جايي که مي توانيد عقب برده و باز هم فاصله زماني بين ۱۵ تا ۳۰ ثانيه در همان حالت بمانيد.

۶- در هر کدام از مسيرها بين ۲ تا ۴ بار اين تمرين ها را تکرار کنيد.

به جاي تايپ کردن، با هم صحبت کنيد

يکي ديگر از راهکارهايي که مي تواند عوارض ناشي از «تِکست نِک» را کاهش دهد اين است که با استفاده از وُويس يا با صحبت کردن تلفني چنين آسيبي را به حداقل برسانيد.

دکتر «دِرِک اوچياي» جراح و متخصص آرتروسکوپي لگن در مرکز nirschl orthopaedic center در ايالت ويرجينياي ايالات متحده در اين باره مي گويد: “اگر هم نمي توانيد رد و بدل چنين پيام هايي را متوقف کنيد، از صفحه نمايشگر بزرگ تري استفاده کنيد با اين کار خواهيد توانست آن را در فاصله دورتري از خود قرار داده و درنتيجه گردن خود را کمتر خم خواهيد کرد.”

با عارضه عصر تکنولوژي موسوم به «تِکست نِک» و راه هاي پيشگيري از آن آشنا شويم

چه زماني بايد به پزشک مراجعه کنيم؟

برخي از مواقع هم تنها انجام نرمش و يا قرار گرفتن در وضعيت هاي مناسب نشستن نمي تواند کمک خوبي براي درد باشد و ممکن است که مسئله جدي تري وجود داشته باشد.

دکتر تهراني در اين مورد مي گويد: “اگر درد گردن تان با گذشت يک هفته بهتر نشد و يا اگر اين درد به بخش هاي پايين تر بدن همچون بازوها نيز انتقال يافته و با بي حسي، مور مور شدن، سوزش و ضعف هم همراه شد، حتما بايد در مورد اين وضعيت از يک پزشک مشاوره بگيريد.”لینک منبع

بازنشر: مفیدستان


عبارات مرتبط با این موضوع

تِکست نِک چيست و چرا آسيب رسان است؟ «تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟ تاریخ چیست و چرا به شعرهای چیه و چرا آهنگ تولد چیه و چرا چيه و چرا چون و چرا نمی کنم شه و چرا

مطلب «تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟ در سایت مفیدستان


لینک منبع و پست :«تِکست نِک» چيست و چرا آسيب رسان است؟
http://mofidestan.ir/%d8%aa%d9%90%da%a9%d8%b3%d8%aa-%d9%86%d9%90%da%a9-%da%86%d9%8a%d8%b3%d8%aa-%d9%88-%da%86%d8%b1%d8%a7-%d8%a2%d8%b3%d9%8a%d8%a8-%d8%b1%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%9f/
نویسنده وبلاگ بازدید : 10 دوشنبه 06 دي 1395 زمان : 18:34 نظرات ()
ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 101
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 1
 • آی پی دیروز : 4
 • بازدید امروز : 68
 • باردید دیروز : 5
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 80
 • بازدید ماه : 201
 • بازدید سال : 1,650
 • بازدید کلی : 4,842